טהרת המשפחה

סודה של המשפחה היהודית.

נראה כי בזמננו ערכה של המשפחה נשחק, אך לעומת זאת "המשפחה" היהודית עומדת בצורה מופלאה.  

במשך דורות רבים אומות העולם השתאו לנוכח המשפחה היהודית. עד עצם היום הזה, גם כאשר תרבות המערב עומדת חסרת-אונים בפני מכת הגירושין – מהווה המשפחה היהודית המקורית סמל יציב, מעין אי של שפיות, טוהר ונאמנות.

עד עצם היום הזה מתקנאים רבים באנושות כולה באושר המופלא של האנשים המנהלים חיי משפחה יהודיים. 

המשפחה היהודית פועלת וחיה לפי מערכת המצוות הכלולה במושג "טהרת המשפחה".

מערכת זו בתוספת חוקי הצניעות והפרטיות שומרת על רעננות חיי הנישואין, מגינה על בני הזוג ומעניקה בכך אושר ויציבות.

מצוות הבורא הן גם המפתח לחיים בריאים, יפים, מהנים ומאושרים בעולם-הזה. אמנם, לא בשביל זה אנו מקיימים את המצוות. אנו מקיימים אותן מפני שכך ציוונו בורא-העולם. אולם זה מרגש למדי לראות, עד כמה חופף מילוי רצון ה' את האושר הגופני והנפשי כאן בעולם הזה. 

תקופת המחזור של האישה שבה הופכים יחסי האיש והאישה ליחסי אח- אחות והקשר מתמקד בפן הנפשי רגשי כאשר הפן הפיזי נדחה, מרעננים מידי חודש מחדש את חיי הנישואין. הם מפרים את השגרה והשחיקה שזוגות כה רבים בעולם המודרני סובלים מהם. חיי האישות המתחדשים עם תום ימי המחזור והיטהרותה של האישה עמוקים יותר ואציליים יותר. 

ברור הוא כי הזהירות והפרישות של דיני טהרת המשפחה תורמות רבות לשלום הבית של בני הזוג וחיי המשפחה שלהם יותר מבוססים ויותר תקינים.

בקונגרס הבריאות העולמי קם ד"ר קרפילד מלונדון והצהיר: "היה מן הראוי שכל האנושות תאמץ את חוקי טהרת המשפחה של יהדות"

רופאה נודעת, לא יהודייה, מאנגליה, שהקדישה שנים רבות לחקר בעיות האישה והמשפחה, כתבה במחקרה: "שמעתי על חוקי הדת היהודית – זהו החוק המתקדם ביותר בעולם בשטח זה. אלה שסידרו את חייהם לפי חוקים אלה – הם מאושרים".

אולם, כאמור, חשיבותם העצומה של דיני הטהרה אינו מסתיים רק בכך, שהם מעניקים אושר לבני הזוג, לחוקי טהרת המשפחה ישנה השפעה גדולה על רוחם ונפשם של ילדי בני הזוג.

הילדים הנולדים מקשר המושתת על טהרת המשפחה הם עדינים יותר, טהורים יותר, מרוסנים יותר ומוכשרים יותר. ליבם פתוח יותר אל הרוחניות ואל הקדושה והם נמשכים פחות אחר התאוות הגופניות והחומרנות. כבר מרגע לידתם יש להם נתונים יהודיים טובים יותר.

כמו ששתיל רך רגיש לכל פגיעה קטנה ופגיעה זו מתבטאת לאחר שנים רבות שהוא הופך לעץ כך התהוות העובר בבטנה של האישה ללא טהרת המשפחה פוגע בו.

הורים בישראל חייבים לזכור את משמעות האחריות המוטלת עליהם. במעשיהם הם קובעים את גורלם הנפשי והרוחני של ילדיהם ונכדיהם עד סוף כל הדורות.

חוקי טהרת-המשפחה מהווים אחד המרכיבים החשובים של המשפחה היהודית. לאלה יש להוסיף את גישתה הכללית של היהדות כלפי המשפחה, המשפחה היא יסוד חיוני ביותר שעליה האומה הישראלית נבנית.

זוגות שלומדים לבנות את הקשר ביניהם על בסיס רוחני פנימי שמתאים לקצב החיים הביולוגיים של האישה ורגישותה במחזור מסיעים לעצמם אף בטווח הרחוק.

במשך השנים כשאר בני הזוג מתבגרים והקשר הגופני באופן טבעי הולך ונחלש – הקשר הרוחני יישאר איתן ויציב.

מעבר לכך חווית הטבילה החודשית במקווה טהרה מעניק לאישה חוויה רוחנית ומרעננת את המפגש הזוגי עם בעלה.

לכל שאלה ובירור ניתן לפנות טלפונית ישירות לרבנית – 054-7977921 הרבנית יפה 

לסירטון תמצית בנושא בראש דף זה ובערוץ יהדותון.

נגישות