טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

שבוע -ראש השנה-עצור בטרם תעבור

"ראש השנה" תשפ"א! היכן אנו נמצאים? היכן העם נמצא? היכן העולם נמצא? בראש השנה ה' סוקר את הבריאה כולה, דן אותה ומחליט למי להמשיך להעניק חיים ולמי לא, למי להעניק פרנסה בשפע ולמי פחות, ועוד כהנה מתחומי החיים. כיצד אנו מגיעים ליום הזה? האם ה' מצלם רק תמונת מצב  ודן אותנו? או שיש מרכיבים נוספים שיכולים להשפיע על ההחלטה?

הדבר המייחד את השנה, שכנראה רובם ככולם מבינים שטבע הבריאה לא מניע את עצמו ללא מנהיג והעולם לא איבד שליטה, הטבע לא משמיד את עצמו אלא יש כאן תהליך של המנהיג ואם בעבר חשבנו ואמרנו: "נעבור, יהיה בסדר!" עתה אנו מבינים שרק עם נעצור יהיה בסדר. נעצור בטרם נעבור וננסה להבין בכלי התקשורתי שלנו עם ה' מה עלינו לעשות.

העם בתהליך קשה, כולם תוקפים את כולם והדבר הקשה ביותר שכנראה רובם צודקים במידה מסויימת ובינתיים כולנו נפגעים בזמן הוויכוח כיצד להתנהל מול הנגיף, ואיך לקטוע את מעגלי ההדבקה.

ימי ראש השנה הם ימים שיכולים להביא שינוי בשנה הבאה עלינו לטובה, השינוי – תלוי בנו. בכל אחד מאיתנו. היום שבו כל באי עולם עומדים בדין,  יש בכוחנו להשפיע על הכרעת הדין! בעוד שבכל משפט אדם מנסה להתווכח על המציאות שאירעה שהיא זו שתקבע את הפסק. בהכרעת הדין של ה' מול בני ישראל, למרות שהנאשם אכן עשה מעשים לא ראויים  אך החלטה על שינוי בהתנהגות העתידית תשפיע על הכרעת הדין . לכן, גם אם המגיפה הקשה שפקדה בשנת תש"פ את העולם נבעה מהתנהגות קלוקלת שלנו – יש לנו את היכולת לקבל החלטה להשתנות, החלטה שתכריע את הדין.

החלטה להשתנות נקראת בשם "תשובה", שפירושה לחזור למקום האמיתי שלנו. החזרה בתשובה לא שייכת רק ליהודים שתויגו כעוברי עבירה אלא גם ליהודים שומרי תורה ומצוות. בהגיע חודש אלול ובפרוס השנה החדשה גם הם צריכים לפשפש במעשיהם ולראות מה לא נעשה מושלם, כי הרי הנשמה נשלחה לעולם הזה לתקן ואין אדם שאין לא מטלה זו וכאשר הוא מבצע אותה הוא נמצא בתהליך של שיבה.

מסופר שראש ישיבה של חוזרים בתשובה הגיע עם תלמידיו לביקור בחצרו של הרבי מגור, הרב סרק לפני הרבי את תלמידיו וסיפר מתי כל אחד מהם החל בתהליך החזרה בתשובה. לבסוף שאל הרבי ומה איתך אתה גם חוזר בתשובה? הלה ענה:" לא, אני נולדתי דתי". שאלו הרבי: "מדוע שגם אתה לא תחזור בתשובה?"…

אינני יודע אם הסגר יצור את המהפך המיוחל או שהממשלה נקטה בפעולה זו מחוסר חלופות אחרות. אך אני יודע ובטוח מה יביא את השינוי המיוחל. שינוי ההתנהגות האישית שלנו, חזרה בתשובה.  בתשובה, יש שוחד מסוים שה' מקבל מאיתנו. עד חודש אלול נראה לנו שהכל בסדר ובחודש אלול אנו משתדלים להסתכל בצורה אובייקטיבית על מעשינו. לא רק בפסח אנו מצווים לחפש בחורים ובסדקים אחר החמץ אלא גם באלול מחפשים ובודקים את המעשים. השוחד שה' מוכן לקבל מאיתנו שהוא לא ממתין לראות בשטח כיצד אנו מבצעים רק מעשים חיובים אלא שהוא מסתפק בהחלטתנו התקיפה להשתנות ולא לחזור לסורנו. עבור זה הוא מוכן להעניק לנו אשראי בצורת הענקת שפע גשמי בשנה הקרובה.

בואו לא נתרגש מהקורונה, כי כנראה אם ננסה להלחם רק עימה לא ננצח אותה, לפחות זה מה שנראה היום בעולם כיצד עוברים מגל לגל כל מדינה בקצב שלה. אך נתרגש מבורא הקורונה – בורא העולם – ונבטיח לו ליצור שינוי, שינוי בהתנהגות האישית ושינוי בהתנהגות העם ונבקש ממנו שיעניק לנו את כל השפע שאנו זקוקים לו עתה, נתינה שרק הוא יכול להעניק לנו בשלמות.

נאחל איש לרעהו שנה טובה ומתוקה, נבקש מה' שיעניק לכולנו כתיבה וחתימה טובה, שנת אושר, עושר, שלום וביטחון וימלא לטובה את כל צרכינו הגשמיים והרוחניים.