טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

ראה – ביטחון פיננסי בתקופת הקורונה

האם בזמן הזה אנו אופטימיים או פסימיים? והשאלה אינה רק אילו טיפוסים אנחנו, אלא  גם מה משדרת אלינו המציאות העכשווית, החריגה. אמנם עברנו את תשעה באב ואף חגגנו את ט"ו באב אך עדיין יש בידינו לשפוך תחינה רק מול שריד מקדשנו, הכותל המערבי. הר הבית שומם במובן הייעודי שלו, ועדיין"שועלים" ממשיכים לשוטט בו…

בימים שהקורונה שולטת ברחוב, כולנו בלא נודע השולט עלינו. המכה הגדולה אותה חטפנו בגל הראשון הייתה במסיבות הפורים שסימלי החג "עד דלא ידע" וכן המסכות, הפכו לפתע לחלק משגרת חיינו עד היום. לא ידוע כיצד והיכן נתפלל בחגים, לא ידוע כיצד תיפתח שנת הלימודים וגם לא ידוע באיזו מציאות ביטחונית נהיה כאשר אזורינו הוא כהר געש שהלבה שוכנת בתוכו ולא ידוע מתי וכיצד תתפרץ.

כשרוצים להציג אדם שאין לו מה לאכול – אומרים ש"המקרר שלו ריק", על שולחנו יכול להיות היום שפע של אוכל, אך המקרר הריק מערער בו את ביטחון של יום המחר וגורם לו  להרגיש רעב למרות האוכל של היום. איננו זקוקים לפסיכולוגים שיסבירו לנו שהצורך הבסיסי של האדם הוא הביטחון במזון, מגורים ובביטחון פיננסי. בפרשה הקודמת כאשר משה רבנו ממשיך לסקור את חיי העם במדבר הוא מדבר על העינוי והרגשת הרעב שהייתה במדבר בזמן ירידת המן, למרות שבכל יום ירד המן מהשמים לכל אחד מבני הבית וכל טעם שרצו היה בו, אך זה שלא יכלו לאכסן אותו, וכל יום לא ידעו מה יאכלו למחרת גרם להם תחושת רעב.

כיום, אצל אנשים רבים אכן יש מקרר מלא אך הם חוששים מהמחר, שיפוטרו מהעבודה בעקבות קשיים שיגרמו למעביד וישארו ללא פרנסה עם משכנתא מעיקה והתחייבויות נוספות שלא נגמרות. כיצד אם כן אנחנו יכולים להרגיש טוב בעולם בתקופה של חוסר וודאות?

פרשת השבוע, פרשת ראה, תוכל להחזיר לנו את החיוך מתחת למסכה – אם רק נרצה.

ראיה ושמיעה הם שני כלים שאדם מקבל בהם מידע מהעולם הגדול. אך יש הבדל גדול ביניהם. כאשר האדם שמע דבר מה אפשר ביתר קלות לערער אצלו את הדבר ולשכנעו שלא שמע, שדמיין וכדו'. אך כאשר אדם רואה משהו אין כמעט אפשרות לשכנע אותו שלא ראה. השמיעה תופסת דבר בחיצוניותו אך ראיה גורמת לאדם להבין הרבה פעמים מעבר למה שראה.  

בפרשה כתוב שה' נותן לנו ברכה וקללה, הברכה היא אכן מתנה טובה אך הקללה היא דבר שלילי, אם כן איזו מתנה קבלנו כאן?

הכח לראות נותן לנו את היכולת להבין את הברכה שבקללה. כל הנבראים, למעט האדם, כולם מתוכנתים. הם ממלאים את משימתם בצורה מושלמת כי אין להם את היכולת להתנהג אחרת, אין להם את הבחירה החופשית.

האדם קיבל כלי מיוחד שנותן לו את הכח להעצים את עצמו – כח הבחירה. המטרה הסופית של ה' היא "החיים והמוות נתתי לפניך הברכה והקללה ובחרת בחיים". ללא הרע והקללה, האדם היה כמו כל יצורי עולם. בריאת הקללה לא נבעה מהרצון לתת לה נחלה בעולם אלא רק לשמש ככלי שיגרום לאדם להלחם בה ולנצחה, הרע והקללה אינם כלי שמטרתו להרחיק את האדם מה' אלא כלי שמטרתו לקרב את האדם יותר לה' על ידי המאמץ הגדול שהוא משקיע כדי למנוע מהרע להרחיקו .

קשר האהבה מתחזק כאשר ישנם קשיים המאיימים להרחיק איש מרעהו ומתגברים עליהם.

כאשר נפנים בשכלנו כראיה המוחשית שה' רוצה להעניק לנו רק טוב ובדרך אל הטוב נלחמים ברע ומנצחים אותו, כאשר נפנים בראיה שהרעיון שעמד מאחורי ה"מן" שירד במדבר קיים גם היום, ייתכן שלא בטוח נדע איך למלא את המקרר ללא פרנסה מסודרת, לא בטוח שנדע איך להתמודד עם הקורונה אך נבטח ונהיה בטוחים שה' ידאג לכל מחסורינו.

נעשה מאמץ למצות את הטוב הקיים היום ולא לדאוג מיום המחר,  נעשה מאמץ לנטרל את הרע שבנו, נדאג שיום המחר יהיה טוב יותר ונזכה להבטחה הכתובה בפסוק "ראה אנוכי נותן לפניכם ברכה" 

נגישות