טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

פרשת וישב – לעבד נכון את הנתונים

איך תרגישו כשתגלו שבן הזוג שלכם הניח לכם כריך בתוך התיק? ההרגשה לא כל כך תלויה בטעמם של הכריך אלא בזמן ובמיקום. אם הכריך מיועד להחליף את ארוחת הערב הבשרית לאחר יום עבודה מפרך כנראה שתרגישו פגועים, אך אם גיליתם את זה לקראת סוף הטיול כשלפניכם עוד כמה שעות עד לבית, סביר להניח שתעריכו את זה מאוד.

השבוע חל יום י"ט בכסלו, יום חג של חסידות חב"ד ויום חג של עם ישראל שזכה להיות מואר באור החסידות. ביום זה שוחרר מייסד חסידות חב"ד, רבי שניאור זלמן מליאדי מהכלא הסובייטי וזאת, בעקבות הפצת מעיינות החסידות. שחרורו, נתן אור ירוק לתנועת חב"ד לפרוץ קדימה ולהפיץ את דרכה לכל העם ובכל העולם.

החסידות מאירה את החיים. היא מלמדת אותנו מה טפל ומה עיקר, מלמדת אותנו להסתכל על האמצעים ועל המטרות ומלמדת אותנו להשתמש עם אור התורה הנמצא בפרשיות השבוע בדרך חב"ד. מבינים בחכמה ובינה, ולבסוף מצטרפת הדעת, הכלי שאיתו מפנימים ומורידים את ההבנה אלינו בדרך אל המעשה.

בפרשת השבוע "וישב" מספרת לנו התורה על חלומות יוסף. יוסף ופרעה שניהם חלמו שני חלומות כל אחד ,אך בעוד שבחלומות פרעה התורה מספרת שסיבת הישנות החלום נבעה מכך ש"ממהר אלוקים לעשותו". בחלומות יוסף התורה לא נותנת כל הסבר מדוע חלם פעמיים.

נבאר: פרעה מחובר רק לעולם הגשמי ולכן חלומותיו עסקו בעולמות הגשמיים, בפרות ובשבלים. אך יוסף היהודי, יש לו את הכוח לשלב בין העולם הגשמי לעולם הרוחני ולכן הוא חולם שני סוגי חלומות, חלום העוסק בגשמיות – שיש בו את האלומות/השבלים וחלום העוסק  ברוחניות – בעולמות עליונים, העוסק בשמש, בירח ובכוכבים המסמלים אותם.

החסידות, שמה דגש על הארת הגשמיות ולכן שמברכים את הזולת להצלחה, מקפידים לאחל לו הצלחה "בגשמיות וברוחניות", ומדוע מקדימים את הגשמיות? על כך מסביר בעל התניא,  כי כאשר אדם רוצה להתקרב לה', הוא אינו צריך לעזוב את העולם הגשמי ולהתחבר לעולם רוחני, את ה' לא מחפשים רק בבתי הכנסת ובבתי המדרש, בתפילה ובלימוד, אלא גם כאן בעולם הגשמי, באכילה, בשתיה, בשינה ובעבודה.

היהדות רואה את פעילות האדם בתוך המציאות הגשמית. בניגוד לדתות אחרות, שכדי להתחבר אל הרוחניות, הן דורשות התנתקות מהעולם הגשמי. אם נחפש הבדל במציאות בין דרך עם ישראל לדרכם של דתות אחרות נוכל למצוא אותם בהתנהגות של ראשי הדתות. כהן הגדול מול להבדיל אלף אלפי הבדלות האפיפיור. אם האפיפיור יכנס מסיבת עיתונאים ויצהיר שהוא הולך להינשא לנזירה, הוא יצטרך באותו היום להתפטר מתפקידו. לעומת זאת אם הכהן גדול יודיע שהוא הולך להתגרש מאשתו ואינו מתכונן להינשא לאשה אחרת, הוא לא יוכל להמשיך בתפקידו, כי כהן גדול אינו יכול לעבוד את עבודות היום הגדול, יום הכיפור שלא יהיה נשוי.

התעסקות עם העולם הגשמי אשר בטבעו מעלים את האור האלוקי, גורם לפעמים לאנשים לשכוח מי מספק להם את כל הגשמיות. אך עם פנס טוב אפשר להאיר ולראות את הנתונים, אדם אמיתי שיעבד את הנתונים לא ינסה להתעלם מהם, אלא יאמץ אותם.

יהודי עמד באחד משדות התעופה והציע ליהודי שעמד לידו להניח תפילין. הלה ענה: "אין לי קשר עם ה' אינני מכירו". השיחה ביניהם נמשכה והלה מספר שהוא סוחר בטקסטיל וכל מקום שהוא שם יד – יוצא זהב. החב"דניק שאל את בן שיחו כמה תלמידים היו בכיתה שלמד? ובאיזו הקבצה היה במתמטיקה ופיזיקה? והוא ענה שלא נעים לומר, אך היה בהקבצה החלשה. ואיך מבחינה חברתית? "עזוב לא רוצה לחזור לשם אתה דורך על יבלות". תמה בין שיחו ושאלו: "כיצד מנתוני פתיחה כל כך נמוכים הצלחת להגיע לאן שהגעת?" הוא השתתק, עיבד את הנתונים ששכח מהם במשך הזמן, הזיל דמעה והפשיל שרוולים… כשסיים, התוודה: "אכן, לא עשיתי אחד פלוס אחד ולכן לא הגעתי לשתיים – אל התוצאה הנכונה, למי שבאמת צריך להודות על מה שיש .

אם נעבד נכון את נתוני החיים, נמצא את הדרך להעריך את "נותן הכריך"  בכל זמן …!

נגישות