טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

פרשת ויגש – מתאחדים אל מול הקשיים

מי יכול לעצור את זה? את הפירוד הקיים בעם – במיוחד כשנלך בקרוב לבחירות חדשות המעצימות את השיח הפלגני, וגם אם יוצרת חיבור בין פלגים מסוימים, היא אינה משרתת את אחדות העם, אלא את המפלגות המתאחדות.

ומי יכול לעצור את הוירוס? כאשר ישנה חגיגה תקשורתית גדולה על הגעת הגואל המושיע, החיסון המיוחל שמחכים לו כבר כמעט שנה… ולפתע נשמעת שמועה רועשת בעולם על  וירוס מסוג חדש, הגרוע מקודמו והאדם מהרחוב הניזון מכלי התקשורת – רמת החרדה שלו גדלה, העולם מדרדר ואין לאן לברוח. ואם זה אינו מספיק – מגיעים מתקפות הסייבר שמהן אנו לומדים שבעזרת המקלדת אפשר לגרום לנזקים כבדים לתושבי כדור הארץ ולא פחות מנזקי טבע עצומים, כרעידות אדמה וכצונאמי עוצמתי כפי שחווינו לפני מספר שנים במזרח הרחוק וביפן.

האחדות היא התרופה לכל!

ולא רק במימד הרוחני של ה"נחת רוח" שאנו גורמים לאבינו שבשמים שמעניק לנו בזכות מעשה האחדות שלווה ונחת, אלא גם ככוח גשמי להילחם ברע. לדוגמא: הדרך הנכונה ביותר להילחם בהתפשטות הוירוס היא קטיעת שרשרת ההדבקה, הדרך לקטיעה אינה יכולה להתבצע ללא הסכמה של כולם. גורמי האכיפה יכולים לשכנע רק בפגיעה בכיס ולכן אנשים נשמעים בצורה מאוד מוגבלת. אנשים חושבים על עצמם: "לי זה לא יקרה ", או "לי יש הכח להתגבר" ולכן לא נשמרים מלהידבק או להדביק. אך אם היתה הרגשה של אחדות וערבות הדדית ההתנהגות הזהירה היתה עוצרת את שרשרת ההדבקה.

גם במלחמה הפיזית מול האויבים. מלבד רשת הביטחון שנוצר על ידי בורא עולם, כאשר הוא נהנה מהאחדות שלנו, גם פיזית הרצון של האויב לפגוע קיים כאשר הוא מרגיש שיכול לגרום לסדק בבטחוננו ולאט לאט להרחיב אותו. כאשר כולנו מאוחדים, מאמינים בצדקת הדרך ודואגים איש לאחיו, האויב מתייאש. במיוחד שאחדותנו נותנת לנו הכח להכות בו בעת הצורך מבלי לפחד מביקורת פנימית שתחליש את חומת הביטחון אצל אנשי הביטחון.

היום, יום שישי, ערב שבת קודש, הוא עשרה בטבת יום שאנו צמים בו כי בו החל המצור על ירושלים שבסופו חרב היקר לנו מכל, בית מקדשינו, בית ה', שחרב על שנאת חינם, הפילוג הקשה שהיה בעם באותה תקופה.

השבוע, אמר לי יהודי יקר, כי לצערו הוא רואה מלחמת אחים. עניתי לו שאיני יודע היכן הוא מסתכל אך דווקא אני עיינתי בפרשת השבוע "פרשת ויגש" וקראתי על אחוות האחים . ה'סולחה' בין יוסף ואחיו.

לאחר נתק של עשרים שנה בין יוסף לאחיו, לאחר שיוסף גרם להם לא מעט חרדה בפרשה הקודמת כאשר העליל עליהם עלילות, השבוע הוא מגלה את הדמות האמיתית שלו. "אני יוסף אחיכם". כמובן שברגע שיוסף גילה מיהו גרם להם בושה וחרדה גדולה יותר, אך מיד דאג להסביר להם שאין לו כל כעס עליהם והוא ראה בכך חלק ממהלך אלוקי ארוך שמטרתו הייתה שיהיה משנה למלך.

והכל מתחיל בתחילת הפרשה כאשר "ויגש" אליו יהודה, ההתקרבות הגשמית שבין יהודה ליוסף. יוסף ייצג את המלכות במצרים כאשר יהודה מייצג את המלוכה העתידית, שושלת בית דוד שממנה יֵצא המלך הגדול שבו תושלם האחדות של עם ישראל, מלך המשיח. אכן, ההפטרה, שבדרך כלל עוסקת בנושא הדומה לנכתב בפרשה, מדברת במלכות העתידית שבו מלכות יוסף תתאחד עם מלכות יהודה. הקשר שבין יוסף ויהודה גרם את התוודעות יוסף לאחיו והסולחה ביניהם וכן התאחדות יחד עם כל בני המשפחה ברדת יעקב למצרים.

חכמינו זכרונם לברכה מציינים שתקופת טרום הגאולה תהיה דומה לחושך הגדול בטרם עולה השחר והשמש זורחת, למרות שיש חושך גדול חשים כבר את הזריחה ולא עוסקים במישוש החושך. נכון שהמביט החוצה יכול לראות את החושך הגדול, אך אם נכניס הראש לפרשת השבוע נרגיש טוב עם השחר הקרב להפציע.

אין ספק שכל פעולה שמאחדת אותנו כעם  ומחברת אותנו עם ה' – מקרבת את עליית השחר. בואו נתאמץ עוד קצת ונחייך עם האור המאחד במקום לבכות על החושך בעם מפולג ומאויים.  

נגישות