טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

פרשת-האזינו- בשנה החדשה מתחברים מחדש

ראש השנה מאחורינו. ועד שנתקן את מעשינו עלינו להמשיך בחשבון הנפש, במיוחד בשבת שלפני יום הדין, יום הכיפורים. העולם של שנות 2000 הוא עולם שמחובר חזק למדיה ומצד שני זהו עולם שמתנתק מהעבר, מהשורשים. עולם שמביט במציאות אך ניתוקו מהעבר גורם לו לא לראות נכון המציאות המתהווה.

ההתבוננות במדע המתפתח גורמת לנו להסתכל על היצירה המיוחדת ולהצדיע ליוצרים, למדענים, לאמנים ולפעמים לקנא ביכולותיהם ובכישוריהם.  אך תופעה זו משכיחה מאיתנו את המציאות האמיתית, שכל ההמצאות והפיתוחים הקיימים בעולם אינם דבר חדש, כי הרי החומרים והתכונות נבראו בששת ימי בראשית. המדענים שרכשו את הידע הרב במשך השנים הצליחו לגלות את התוצאה שנוצרת מחיבור החומרים יחדיו.

הידע הגדול שהם רכשו אמור להציג לפניהם את נפלאות הבורא ולגרום להם "להוריד את הראש" מול העוצמה האדירה של טבע הבריאה שנבראה על ידי בורא העולם. עד לפני כמחצית השנה, לקראת כניסת העולם ל-2020 למניינם, היה נראה שהאדם הצליח ביכולותיו בלחיצת כפתור לעשות הכל ולהגיע לכל מקום.

אך בורא העולם כנראה חשב אחרת והחליט להראות לאדם שהוא סך הכל יצור אנוש מוגבל, יצור  שהקובע את סדר יומו הוא הבורא שברא את האדם, לאחר בריאת כל מעשה בראשית, על מנת שיקבל עולם מוכן, שעם כלים אלו ימלא אחר רצון ה'.

אדם יכול להיות עשיר גדול שבחלומו חושב שיוכל לקנות את כל העולם, עד שמגיעה בעיה בריאותית  והכסף שברשותו לא ממש יכול לעזור ומגלה לו שהוא בורג קטן בעולם. גם יכולות התפלת המים גרמו אט אט לחשוב שכבר אין אנו צריכים את תפילות הגשם כי אפשר להסתדר עם כנרת מתחת לקו האדום… 

ואם במים עסקינן – התרגלנו שהמים מגיעים לנו בכוחות עצמינו, ניגשים לברז פותחים אותו וזרם מים זכים זורמים. אך אם נפתח הברז ומים אין נפנה לעזרת "מקורות" – חברת המים הממשלתית – שתדאג לחידוש אספקת המים לברז ביתנו.

המציאות בעקבות הוירוס גרמה למכונים הביולוגים בעולם המומחים לשליטה על חיידקים ווירוסים להבין שגם הם בשנות האלפיים אינם מצליחים לשלוט על הבריאה כרצונם.

לאחר שנבין, שהחשמלאי ולו הבכיר ביותר, יכולותיו רק ליצור החיבור הנכון שחברת החשמל תוכל לספק דרכו זרם ללא תקלות. לאחר שנבין שהשרברב המקצועי עם הציוד המתקדם יכולותיו נגמרות בהכנת תשתית להזרמת מים מחברת מקורות – נוכל להבין היכן נמצא מקור החיים והשפע שלנו ונדע לפנות אליו.

הימים הללו, ימי עשרת ימי תשובה, ה' מחכה שנשפר מעשינו ונכין את התשתית, נפתח את הצנרת שבמעשינו אנו יוצרים חסימות בהעברת השפע שמתבטא בחסימות בבריאות, בפרנסה וכו', נגדיל את הצנרת וניצור כלי גדול יותר להעברת שפע רב יותר בשנה החדשה!

מי שאינו איש מקצוע רואה מול עיניו כבל או צינור שעל פניו נראה שמקשר בין הלקוח ליצרן, אך חסימות או נתקים מונעים בפועל העברת החומר.

בפרשתנו "פרשת האזינו" מופיע הפסוק "כי חלק ה' עמו יעקב חבל נחלתו". רבי שניאור זלמן כותב בספרו התניא, כי ישנו חבל המחבר בין גופו של היהודי לה' והיא – הנשמה. החבל המחבר נוצר מ-613 נימים כנגד תרי"ג מצוות התורה, כאשר יהודי מקיים את המצוות הוא שומר על חיבור תקין שמעביר לו בצורה תדירה את השפע, אך כאשר הוא עובר על מצוות ה' הוא קורע את החבל ומנתק את הקשר.

כאשר אדם עושה עבירה חמורה בדוגמא של עובד עבודה זרה הוא מתחייב בעונש כרת הגורם לניתוק מוחלט ולכן לאורך כל ההיסטוריה יהודים שנדרשו להשתחוות לפסל, גם יהודים שלא שמרו על כל המצוות, העדיפו למות ולא להתנתק מה', אך בעברות קלות שמנתקות רק את הנימים לא מרגישים הניתוק ולכן עוברים אליהם ביתר קלות. הפסוק מלמד אותנו, שהעברות הקלות מחלישות את החבל ויכולות לגרום לניתוקו. שבת זו "שבת שובה" מלמדת אותנו שתמיד, לכל יהודי ובכל מצב שנמצא, יש ערוץ ישיר שברגע אחד יכול להחזירו לחיק הבורא ולחבר את צינורות השפע שיחזיר לנו את כל הברכה לעולם.

נגישות