טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

פרשת בחוקותי – ירידה לצורך עליה –

שלמה המלך בספר משלי כותב "שבע יפול צדיק וקם". ישנם אנשים, הבוכים מהנפילות הרבות שלהם – שבע יפול צדיק. וישנם אנשים השמחים מהתאוששות המרובה לה הם זוכים – וקם.

כמו בנפילה גשמית, עוצמת הפגיעה נקבעת על ידי שני דברים עיקריים, גובה הנפילה והמצע עליו נופלים, ככל שהנפילה ממקום גבוה יותר, עוצמת הפגיעה תהיה קשה יותר, וככל שהמצע יהיה רך יותר, עוצמת המכה תהיה קלה יותר.

כבגשמיות כך ברוחניות. כדברי שלמה המלך בספר משלי אין אדם שלא נופל וגם צדיקים גמורים נכשלים ונופלים. הכישלון הראשון ארע לאדם חווה, לאדם יציר כפיו של ה' שנכשל באכילה מעץ הדעת. בהמשך אנו נתקלים בעוד כישלון מתוקשר, כישלון של אישה צדיקה, מרים הנביאה, אחות משה ואהרון שעשתה כל מאמץ לעזור לאחיה, למשה, אך נכשלה בלשון הרע.

היכן אנו נמצאים בזמן נפילה?

חיי האדם מלאים בהתרוממויות ונפילות נפשיות, חלקם נוצרים בעקבות המציאות הפיזית שמשתנה וחלקם תלויים בהסתכלות של האדם, במקום שהוא לוקח את המחשבות שלו. לדוגמא: אדם מתעורר בבוקר לעוד יום עבודה, הוא סוקר במחשבתו את ההולך לקרות עימו היום, הוא יכול להתמקד במטלות שירוממו אותו ויקום עם אור בעיניים ויכול לחשוב על המטלות המורכבות, המחכות לו היום המלוות בחשש שלא יוכל לעמוד בהם והוא ייעצב אל ליבו.

אדם סיים יום עבודה, השקיע מאמץ רב, ועבר אותו בהצלחה ולאחריו מרגיש משוחרר. למחרת בבוקר הוא מתעורר ליום חדש, הכל מתחיל מחדש. יש אדם שרואה נכון ומבין שאתמול הצליח לעלות מדרגה והיום אינו מתחיל מחדש אלא ממשיך להשקיע כדי לעלות למדרגה נוספת ויש אדם שמרגיש שהכל מתחיל מחדש. כל יום צריך להתרומם מנפילה שנוחתת עליו בבוקר עם המטלות החדשות.

הנפילה הראשונה של האדם מתחילה בלידתו. לפני הלידה, הייתה הנשמה שוכנת מתחת לכסא הכבוד, במקום רוחני, שבו אפשר רק להתרומם ולא ליפול, היא יורדת לעולם הזה הגשמי והשפל שבו המלחמה היום יומית היא כיצד להתרומם ולא ליפול יותר.

גם כעם, אנו חווים עליות ומורדות לכל אורך הדרך, לפעמים נפילות קשות, כתקופת הגלות בת אלפי השנים האחרונות, מאז חרב בית המקדש. כיצד אנו אמורים להתייחס לכל הנפילות הללו?

לנפילה יש מטרה, "ירידה צורך עליה". כולנו זוכרים את הרכבים של שנות ה-80-90 שכשלא היו מצליחים להניע , היו מחפשים ירידה ותוך כדי דרדור ופיתוח המהירות להתניע אותו…? בזכות אותה ירידה, הצלחנו לאחר מכן לעלות בעליה. כשם שהנשמה יורדת לעולם במטרה לצבור זכויות במלחמה הרוחנית היום יומית מול הקשיים שמערים לה היצר הרע, ירידה זו גורמת לה, לאחר הניצחון והעלייה, להגיע למקום רוחני גבוה יותר מלפני הירידה. כך אדם שנופל – לא צריך לבכות על הנפילה אלא לראות כיצד היא לוקחת אותו למקום טוב יותר.

אחת הדוגמאות המוכרות לנו משלום בית: זוג מנהל חיים סבירים, הקשר האישי סביר ולפתע הזוגיות עולה על סרטון ועימה ההרגשה שהכל נגמר… ואז נכנס יועץ הנישואין שמלמד את הזוג כיצד הכישלון יחשל אותם ויחזק את האהבה ביניהם שתהיה במקום הרבה יותר גבוה מלפני הנפילה.

השבוע, חל חג, המסמל יותר מכל, את היכולת לקום מנפילה. יכולת, הגורמת לכך שגם הנפילה רכה יותר והוא "פסח שני". חג שנותן הזדמנות – למי  שלא הקריב את קרבן הפסח במועדו, מכל סיבה – לתקן בהקרבת הקרבן בפסח שני.

כיוון המחשבה שהתורה מעניקה בחיים לא תמיד תעצור פיזית את הנפילה, אך בהחלט יכולה לשנות את הראיה שלנו שתמנע מאיתנו את החבטה הנפשית המלווה את הנפילה הפיזית. החבטה שמונעת מאתנו לנסות ולהתרומם.

הפרשה שלנו "פרשת בחקותי" מבהירה לנו מה עלינו לעשות, כדי שלא יהיו לנו נפילות גשמיות, שנקבל שפע שישמור על הבריאות, הפרנסה והביטחון שלנו? "אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו". אם תחזיקו בה', על ידי קיום התורה והמצוות, ה' ישמור אתכם=אותנו, מנפילות גשמיות.

אז בואו! לא נתרגש מנפילות, אך בהחלט נתרגש כאשר נצליח להתרומם מהם.