טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

עיתון נח – מה מסתתר מאחורי המסך?

כיצד נוכל להנות מהקשיים העומדים בדרכנו, ממאמץ ההישרדות הבלתי פוסק? וכיצד נצמח ממשבר ולא ניפול לתוכו? סיפורי התורה של ספר בראשית מלמדים אותנו כיצד ללכת ישר ולהרגיש טוב גם עם התמודדויות שונות ולצמוח מהמשבר.

התורה מתחילה בבריאת העולם – יש מאין. התורה מספרת לנו שכל הבריאה כולה נוצרה על מנת לתת לאדם כלים שעימם הוא יוכל לשרת את הבורא. אמנם, בריאת העולם הושלמה במשך ששה ימים אך הבורא מתחזק אותה בכל רגע ורגע. כפי שאנו מתפללים בכל יום "המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית". העולם קיים כי בכל רגע הוא מקבל חיות מהבורא. האדם בטבעו אוהב את מי שמעניק לו חיים, אך העולם נברא עם מסכי שקר הגורמים לאדם שלא לראות את האמת של החיים הנמצאים מאחורי המסך. יצר הרע הקיים בתוכנו, מנסה למנוע מאיתנו לראות את "מי שאמר והיה העולם". הוא מנסה למנוע מאיתנו  להרגיש שבכל רגע אנו חייבים את חיינו לבורא העולם. מי שמצליח להסיר את המסך, נהנה מכל אתגר שה' מעמיד לפניו. הוא נהנה להשקיע מאמץ ולעמוד באתגרים כדי לגרום נחת לאהובו.

בפרשת נח מסופר, לאן התמודדות לוקחת אותנו… אנשי העולם מתנהגים כאנשי חמס וה' מחליט לנקות את העולם מהרשע. הוא מורה לנח ומשפחתו להיכנס לתיבה שנבנתה על ידי נח ולצרף נציגות מכל בעלי החיים. השאר הושחתו על ידי המבול שירד על העולם במשך ארבעים יום וגרם לתיבת נח להתרומם מעל ראשי ההרים חמש עשרה אמה.

המבול ההיסטורי מלמד אותנו כיצד להתנהג היום. התורה מספרת קטע קטן מאוד מההיסטוריה, קטעים להם אנו זקוקים כדי לדעת כיצד עלינו להתנהג עכשיו – במבול של החיים. המבול שקיים היום, בנוי מטרדות הפרנסה המביאות על האדם מבול של מחשבות המסיטות אותו מלהתבונן מאחורי המסך ולראות את האמת שלשמה נברא העולם. הבעל שם טוב הקדוש אומר, שהדרך להתרומם מעל המבול עובר בכניסה ל'תיבה', לתיבות (=למילות) התורה והתפילה.

הקשר שלנו לבורא, פעמים רבות, דומה לקשר שבין בני זוג. כפי שבמתן תורה ה' הוא כחתן ועם ישראל ככלה, כאשר יש משבר בין בני זוג צריך לבדוק מה היה הקשר הראשוני ביניהם. קשר של אינטרסים בלבד, אהבה עצמית שהתממשה על ידי בן הזוג, או נוצר קשר של אהבה פנימית ואמיתית, שאולי על  הדרך מושגים גם אינטרסים אישיים, אך לא הם הגורמים לקשר. אם הוא קשר של אינטרסים והנישואים עולים על סרטון, קשה יהיה ליצור את שלום הבית כי החיבור התפורר. אך אם נוצר קשר פנימי, גם אם ישנם קשיים ומשברים שנוצרו בדרך, יהיה אפשר להתגבר עליהם. צריך רק ללחוץ על 'מקש האתחול' ולחזור לנקודת היציאה אל החיים המשותפים.

הקשר עם ה' הוא קשר פנימי של אהבה נצחית, ככתוב בשיר השירים שכתב שלמה המלך, כמשל לקשר של עם ישראל עם ה', "מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה". בעל התניא מסביר בספרו "תורה אור"- שה'מים רבים' הכוונה לטרדות הפרנסה והמחשבות שמושכות אותו להתעסק רק בגשמיות העולם ומרחיקות אותו ממחשבות ומעשים המקשרים אל ה'. המים הרבים הללו, למרות שהם יוצרים מציאות שנראית שפועלת לנתק מהבורא – בכך שאינו ממלא אחר רצון ה' – למרות זאת,  אין להם את האפשרות לכבות את האהבה של היהודי לה'. כי אהבה של יהודי עם ה' היא אהבה מובנית. היהודי אינו צריך לחפש אהבה חדשה הוא רק צריך לגלות אותה.

ישנו משל שכאשר יש זרימת מים ולפתע נוצרת סתימה שמונעת הילוך המים, המים גורמים בסופו של דבר לפריצת הסתימה בעוצמת זרימה חזקה. המים הרבים מונעים את הקירוב לה', אך דווקא הם גורמים בסוף לאהבה עוצמתית יותר של הנפש כאשר מצליחה להתרומם ולדחוק הטרדות והמחשבות ולהדבק בו.

כדברי הבעל שם טוב, על ידי התורה והתפילה, אנו מצליחים להעלות עמם מעל מי המבול ולהיות במקום הרבה יותר גבוה, מעל הקשיים והמשברים שעמדו לנו בדרך.

נגישות