טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

תישא – המטבע שמסייע להתמודד עם הקרונה

וירוס הקורונה כובש בסערה את כדור הארץ. ישנם אנשים שהוא מקנן בתוכם וישנם אנשים שהוא מקנן במוחם וליבם. הכיצד? ע"י פחד שמוציא אותם מאיפוס. מדובר על יחידים וכן על מדינות. גדולי המדענים בתחום הביולוגיה מחפשים כל דרך להתמודד עימו, אך בטור שלנו ננסה להתמודד עימו בכלים הטבעיים שלנו. ניגש אל התוכנה של העולם וננסה לראות משם איך מתמודדים עם באג ומהו האנטי-וירוס שעימו צריך להשתמש.

השבוע ישנה מטבע שחוגגת "מחצית השקל". צמד מילים שמלווה אותנו כבר מתחילת החודש, עת שקראנו בפרשה על תרומה והדגש שבתרומה זו ישנו ציווי "העשיר לא ירבה והדל לא ימעיט". אין זה  סכום מינימום לתרומה אלא קיום המצווה מתבצעת רק על ידי מחצית השקל. בערב הפורים קיימנו את המצווה זכר למחצית השקל על ידי מתן צדקה לבתי מקדש מעט – בתי הכנסת.

לפניכם הסבר למנהג זה, בזמן שבית המקדש היה קיים, בתקופה זו, היו הגזברים אוספים מהעם את תרומתם השנתית על מנת לרכוש את קורבנות הציבור המיועדות למזבח.

גם פרשת השבוע, פרשת נשא, התורה מצווה שכל אחד יתן מחצית השקל, על מנת שידעו את מנין העם. התורה מורה למנות בצורה כזו שהמנין לא יביא לעין הרע.

מדוע חצי? לא יותר מכובד לתרום שקל שלם?

הרבי מליובאוויטש מסביר, שמעבר לצורך הפיננסי, התרמה לרכישת קורבנות ציבור, מחצית השקל מעבירה מסר של תלות חיובית. נתק בין האנשים נוצר פעמים רבות מתוך הרגשה שאיני זקוק לזולת. המחשבה שהחיים שלי יהיו יותר טובים באם אתנתק. כאשר מתחיל ויכוח בין בני זוג, שוקעים בתוך הקשיים שיצרו הנישואין של אנשים בעלי דעות שונות ורגשות שונות, בין אחים מתפתח ויכוח כאשר חושבים שאחד האחים משמש מטרד במשפחה ולא רווח כפי שאחי יוסף חשבו עד שרצו להרוג אותו. כמובן שלאחר שנים עמדו על טעותם שאינם יכולים להסתדר בלעדיו.

מחצית השקל היא זו שגורמת לכל יהודי להרגיש שהוא תלוי בשני כדי להיות שלם. שזוגיות בריאה נולדת בהבנה שכל אחד תורם את הדברים היחודיים שלו ונהנה מהדברים היחודיים של בן זוגו ויחד נוצר הבית השלם.

האם בידוד הוא דבר טוב?

כמו הרבה דברים אחרים, תלוי מתי ומה היא סיבת הבידוד. אם מדברים על נגיף הקורונה אזי אכן הבידוד מסייע להורדת כמות הנדבקים בצורה משמעותית – והבידוד הוא חיובי.

נביט במדינת אירן, שתחילה נמנעה מלפרסם על ההדבקות במדינתה ובכך, כידוע, מנעה את הבידוד ועל כן נפגעה קשות מהנגיף.

זו אינה הפעם הראשונה שאירן מנסה למנוע בידוד. גזירת המן במדינת פרס נבעה מהטענה שישנו עם אחד מפוזר ומפורד בין העמים אך דתיהם שונות.  אמנם הוא פיזית גר בין האומות אך מתבדל מהם, מבודד מהם.

הרבי, בביאורו הנפלא למגילת אסתר מבאר, שאסתר המלכה כלל לא ניסתה להכחיש את טענתו העובדתית של המן ולהוציא את עמה מן הבידוד. אבל בזעקתה "נמכרנו אני ועמי" היא הצליחה להעביר למלך מסר פשוט: דע לך אדוני המלך שאני! אסתר המלכה, כל אותן המעלות האיכותיות שיש בי, שגרמו לך בעצם לבחור בי, הם תוצאה ישירה של אותו בידוד ש"עמי" גזר על עצמו. כי בידוד זה טוב.

אכן כבר "בלעם"  קלט את המסר שהבידוד טוב ליהודים כפי שאמר "עם לבדד ישכון ובגויים לא  יתחשב" לא פעם המנהיגים הפוליטיים נוקטים בפעולות שהם בעצמם לא מאמינים בהם מחשש שנהיה מבודדים מהעולם.

הבנת המסר שעומד מאחורי מצוות מחצית השקל – ההרגשה שאנו זקוקים אחד לשני, הרגשה שמייצרת את החיבור בין יהודי ליהודי, הרגשה שמייצרת חיבור בין כל חלקי העם היהודי והבנת המסר שבידוד מדרך אומות העולם טוב ליהודים כפי שהתבטא בדברי אסתר לאחשוורוש, תסייע בידינו להתמודד עם הנגיף.

ובכן, כחלק מדרישות המערכת של המתכנת של העולם, הוא קבע שניתנה רשות לרופא לרפאות, ולכן צריך להישמע להוראות משרד הבריאות. יחד עם הפעולות שמנינו קודם  הם חלק מהיצירת כלי שדרכו ה' יעניק לנו את הברכה לצלוח את המגיפה בבריאות איתנה.

נגישות