טורו השבועי על פרשת השבוע, של הרב יוסף יצחק לרר מתפרסם מידי שבוע בעיתון "יבניתון"

בלק – כיצד בונים גשר חיובי?

בדרך כלל כשבונים גשר הוא נועד לקירוב וחיבור אך יש לפעמים הגשר מלבה אש, לדוגמא כשהגשר מחבר בין שני אויבים מושבעים.

מעת לידת האדם מתחילים לבנות גשרים, ליצור חיבורים גם בין דברים שלפעמים עמק קיים ביניהם. אך לפני שמחברים את הקורות העליונות צריך לדאוג שהיסודות שמשני צדדיו, שאותם הוא אמור לחבר, יהיו חזקים.

החיבור הראשון והבריא צריך להיות בין הנשמה שירדה ממרום לגוף הגשמי שנוצר במשך תשעה חודשים ברחם האם. נשמה שירידתה למטה אמורה ליצור מציאות הדומה לבאר מים חיים שהמעבר בשכבות השונות של האדמה מסננים את המים והופכים אותם למים זכים וטהורים. הנשמה השוכנת בגוף מתגברת על המכשולים, כאשר בדרך היא עוברת סינון רוחני ההופך אותה לזכה וטהורה יותר. הגשר שמעביר את הנשמה מעל התהום הגשמי אל פסגת ההר הרוחני, זה התורה והמצוות.

לפני שאנו מנסים לפשר בין ניצים ולבנות גשר חיובי שיחבר ביניהם עלינו לחזק אצל כל אחד מהם את ההבנה שהוא זקוק לשני, לחזק אצל כל אחד את ההבנה שההליכה המשותפת תגרום רווח לשני הצדדים וכל צד יושיט כתף על מנת לבנות את הבסיס שעליו המפשר ייבנה את קורות החיבור.

בויכוח, חייבים להבין את הגורם למריבה ולא מספיק להתבונן כיצד היא מתבטאת בשטח. לדוגמא, פעמים רבות, לאחר פטירת ההורים, ישנו ויכוח סוער בין הילדים ומתעצם כאשר הנכדים מעורבים בו. התבוננות שטחית מראה כביכול שהויכוח נובע מהתנהגות שאינה מכובדת בין קרובי המשפחה שיצרה את העימות ואף אפשר לאסוף אמירות פוגעות שיצרו את האש, אך בהתבוננות מעמיקה מגלים ש"הירושה" היא הגורם לויכוח ולכן הפתרון נמצא ביכולת לגרום לכך שתהיה חלוקה שוויונית ובכך נוציא את האש וחומר התבערה. זו בניית תשתית ליצירת קשר מחודש.  

לא פעם אנו שומעים ויכוח בין ילדים מתבגרים להורים מבוגרים. הילדים טוענים: "אתם מהדור הקודם ואינכם מבינים את הצרכים שלנו…". לפני מאות שנים, רבי ישראל בעל שם טוב התעסק בגישור מיוחד. בנערותו שימש כעוזר מלמד, בתקופת גזירות ת"ח ת"ט שבהם נהרסו קהילות רבות ונשארו משפחות שמצבם הגשמי היה כה מר שכל היום התעסקו בהישרדות הגשמית ולא נותר להם זמן לחנך ולהתחבר לילדיהם. הבעל שם טוב ישב עם הילדים ודיבר עמם רבות על מצוות כיבוד הורים ועל האהבה הגדולה שההורים רוחשים להם וזאת על מנת ליצור גשר שיקרב את הדור הצעיר לדור הקשיש.

זוג צעיר מגיע לברית הנישואין וכדי לשמר את הקשר החיובי ביניהם לאורך כל החיים, צריך להכניס את המגשר שיצור את החיבור החיובי הקבוע ושידאג שהאש הקיימת אצל בני הזוג תגרום לאור חום ואהבה ולא לשריפה. התנהגות לפי הוראות היצרן תסלול ותשמר קשר חיובי. מיהו היצרן? ה', התנהגות על פי תורה ומצוות יוצרת את הגשר המשמר את הזוגיות הבריאה. כמובן שיש צורך לפני ההחלטה להתחתן לוודא שיש מכנה משותף רחב שעליו יבנה הבית. אם כל אחד יגיע עם אינטרסים אישיים צרים, הגשר רק יעצים אש.

פרשת השבוע "בלק" באה כהמשך לפרשה הקודמת "חוקת" בה מסופר שסיחון שהיווה את חומת המגן של מדיין נפל בידי ישראל ובלק חיפש כל דרך אפשרית להתמודד מול עם ישראל. בלק רצה שבלעם יקלל את העם ויפגע בגשר של עם ישראל עם ה' אך בלעם לא רק שלא הצליח לשרוף את הגשר אלא ברך את העם בדברים החיוביים שלהם ובכך העצים את הקשר החזק שיש לעם עם ה'.

בשבוע שעבר חל יום פטירתו של הרבי והשבוע חל יום הצלת הרבי הקודם של חב"ד רבי יוסף יצחק מעונש מוות על בגידה באמא רוסיה. שני מנהיגים אלו שימשו לגשר של העם עם ה' מעל התהום, הרבי הקודם בנה הגשר מעל הרצון העז של המשטר הסובייטי – למחוק כל סממן יהודי מעם ישראל והרבי נלחם כנגד העולם החופשי שהמותרות שבו ניסו להטביע את היהודי בחומריות העולם והרבי העלה את העם על הגשר אל ה'.

בואו כולנו! נעלה על הגשר המעלה אותנו לעולם שכולו טוב ונשאיר את הקשיים והצרות בתהום שמתחת לגשר.